ویزای بازنشستگی، مجوزی است که برای شما این امکان را فراهم می‌کند تا سال‌های بازنشستگی خود را در یک کشور خارجی سپری کنید. به منظور واجد شرایط بودن برای اخذ این نوع ویزا، باید در سن بازنشستگی باشید. به علاوه، شما باید پول کافی برای حمایت از خود در کشور مقصد به همراه داشته باشید. این ویزا با ویزای توریستی تفاوت دارد؛ چون به بازنشستگان اجازه اقامت طولانی‌مدت در کشور مقصد را می‌دهد تا پایان عمر خود را با در رفاه و آسایش در کشور‌هایی پیشرفته سپری کنند. بعد از درخواست اخذ روادید، چندین ماه طول می‌کشد تا ویزای بازنشستگی‌تان مورد بررسی قرار می‌گیرد. برخی کشور‌ها باتوجه به تعداد درخواست‌ها ممکن است زمان بیشتر یا کمتری برای پردازش درخواست احتیاج داشته باشند.

چه کسانی می‌توانند برای دریافت ویزای بازنشستگی اقدام کنند؟

بسیاری از افراد، برای مهاجرت به کشور‌های خارجی، تصمیم به اخذ ویزای بازنشستگی را می‌گیرند. در صورت داشتن شرایط می‌توانید برای اخذ ویزای بازنشستگی اقدام کنید. اگر بالای ۵۵ سال سن دارید، می‌­توانید این روادید را دریافت کنید. برخی از کشور‌ها، این بازه سنی را در ۶۵ سال در نظر گرفته‌اند. در صورتی که ماهانه، میزان مشخصی حقوق دریافت می‌کنید، کاندید مناسبی برای دریافت ویزای بازنشستگی هستید. به علاوه، فرد بازنشسته به دلیل احتمال مبتلا بودن به بیماری‌های مختلف، باید دارای پوشش بیمه درمانی کافی باشد. با این حال، این شرایط می‌توانند از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشند.

 

مدارک لازم برای دریافت ویزای بازنشستگی

اگر به عنوان فرد بازنشسته قصد مهاجرت دارید، باید با مدارک ویزای بازنشستگی آشنایی لازم را پیدا کنید. قبل از اینکه درخواست‌تان را ارائه دهید، باید مدارک را به صورت کامل آماده کرده باشید. در صورتی که هر کدام از مدارک ناقص یا مفقود شده باشد، درخواست‌تان رد می‌شود یا روند رسیدگی به آن بیشتر طول می‌کشد. از مدارک مورد نیاز ویزا مختص بازنشستگان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تکمیل فرم درخواست ویزای بازنشستگی
 • پاسپورت معتبر
 • عکس پرسنلی واضح
 • کپی کارت ملی
 • شناسنامه
 • سند ازدواج
 • سند طلاق
 • اثبات تمکن مالی
 • مدرک بیمه عمر
 • گواهی بیمه سلامت
 • مدارک اقامتی

 

آشنایی با مزایا و معایب ویزای بازنشستگی

اخذ ویزای بازنشستگی مانند سایر ویزا‌ها با مزایا و معایبی همراه است. یکی از مزایای ویزا، این است که فرد می‌تواند در کشور موردنظر سرمایه‌گذاری کرده و مانند شهروند عادی به زندگی خود ادامه دهد. افراد بازنشسته می‌توانند در کشور مقصد در زمینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری کرده و از این طریق درآمد کسب کنند. به علاوه، فرد بازنشسته با تمدید ویزا می‌تواند تا آخر عمر در کشور مقصد مقیم باشد. از معایب روادید بازنشستگی می‌توان به عدم اجازه به بازنشسته برای کار در کشور مقصد اشاره کرد.

هزینه ویزای بازنشستگی چقدر است؟

هزینه ویزای بازنشستگی در هر کشوری متفاوت است و نمی‌توان مبلغ ثابتی را در نظر گرفت. میزان هزینه‌ای که باید صرف دریافت این ویزا کنید، شاید نزدیک به ۲۰۰۰ دلار نیز باشد. برای دریافت ویزای بازنشستگی کشور‌هایی مانند اسپانیا، فیلیپین و اندونزی باید هزینه بیشتری را بپردازید.

اخذ ویزای بازنشستگی اسپانیا

در حالی که ویزای NLV به طور گسترده به عنوان “ویزای بازنشستگی اسپانیا” شناخته می شود، برای درخواست شما نیازی به سن بازنشستگی نیست. با این حال این واقعیت که شما نمی توانید در اسپانیا با ویزای بازنشستگی کار کنید، این برنامه را برای افراد بازنشسته مناسب تر می کند.

از مزایای اصلی برنامه:

پارامتر

شرح

بدون نیاز به سرمایه گذاری

بر خلاف ویزای طلایی اسپانیا، برای واجد شرایط بودن ویزای بازنشستگی شما نیازی به سرمایه گذاری 500000€ (یورویی) برای خرید ملک نخواهید داشت.

روند درخواست ساده

شما می توانید در کمتر از 5 ماه ویزای اقامت خود را دریافت کنید.

مسیر اقامت دائم

در کمتر از 5 سال می توانید اقامت دائم اسپانیا را بدست آورید. مشروط بر اینکه حداقل زمان لازم را در اسپانیا سپری کنید و از نظر مالی خودکفا باشید.

مسیر بالقوه شهروندی

اخذ تابعیت اسپانیا اما پس از 10 سال می باشد.

 

شرایط ویزای بازنشستگی اسپانیا

برای تمدید اقامت خود باید حداقل 6 ماه در سال در اسپانیا به سر ببرید. بنابراین اگر به دنبال اخذ اقامت بدون حضور فیزیکی هستید، ویزای طلایی اسپانیا می تواند گزینه بهتری باشد. روند اخذ تابعیت در اسپانیا حدود 10 سال به طول می انجامد توجه داشته باشید که ویزای بازنشستگی اسپانیا به شما اجازه اشتغال در اسپانیا را در زمان اقامت نمی دهد.

می توانید براساس این موارد جهت اثبات تمکن مالی خود اقدام کنید:

 • درآمد دوره ای
 • پس انداز
 • ترکیبی از درآمد و پس انداز.

حداقل نیاز مالی برای این برنامه بر اساس یک شاخص مالی متمرکز بر هزینه های زندگی کشور محاسبه می شود. از سال 2021، ارزش ماهانه این شاخص €564.9 (یورو) است و حداقل نیاز ماهانه برای یک متقاضی این شاخص ضربدر 4 است. لذا هر فرد باید 2260€ (یورو) درآمد داشته باشد. برای هر فرد وابسته اضافی این مقدار €565 (یورو) افزایش می یابد. این بدان معناست که یک خانواده 4 نفره متقاضی ویزای بازنشستگی اسپانیا باید درآمد ماهانه €3958 (یورو) را نشان دهند. جهت درخواست براساس پس انداز شما به عنوان یک متقاضی اصلی، باید حداقل €27115 (یورو) در حساب بانکی یا کارگزاری خود داشته باشید، به اضافه 6778€ (یورو) برای هر وابسته ای که با خود می آورید. یک خانواده 4 نفره باید حدود €47500 (یورو) پس انداز کند.

دسته بندی ها
دسته‌بندی نشده

مدیر سایت

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به موسسه مهاجرتی ما، ماه سفید با سالها تجربه خوش آمدید! ما اینجا هستیم تا راه حل های قابل اعتماد و موثری را در امور مهاجرت به شما ارائه دهیم. هدف ما این است که به افراد و خانواده ها کمک کنیم تا رویاهای خود را برای استقرار در یک کشور جدید تحقق بخشند و حمایت و راهنمایی لازم را در طول این فرآیند به آنها ارائه دهیم.